Načítavam...

Blog

12jan

Čo všetko budem potrebovať, keď sa mi narodí dieťatko?

Zdravím Vás Maminky a Oteckovia, keďže veľa z Vás by privítalo pomoc pri výbere potrebných vecičiek pre bábätko, tiež pre samotnú mamičku, rozhodla som sa Vám pomôcť takým malým zoznamom.

V skratke a bez litánií:

Kočiar, /dvoj, alebo troj-kombinácia – autosedačka/, postieľka + kvalitný matrac, vankúš, paplónik a posteľné návlečky, prípadne SET baldachýn, hniezdo, kolotoč nad postieľku,nepremokavá plachta, …, prebaľovací pult, najlepšie aj s vaničkou / podľa priestoru/, deka hrubšia a tenšia, prípadne deka do autosedačky, kvalitný fusak, rukávniky na zimu na madlo kočíka, pláštenka, moskytiéra, prebaľovacia taška na kočík, prípadne držiak na nápoje na kočík, kozmetika na kupkanie / ja doporučujem používať až neskôr/,manikúra, teplomer do kúpeľa a tiež pre dieťatko, /vysoká cena ešte neznamená kvalita, prídite sa poradiť/, osuška, bavlené plienky, rukavičky bavlnené proti poškriabaniu sa, milá hračka,…
Netreba zabudnúť na monitor dychu – odporúčam ten, ktorý sa inštaluje na plienočku, dieťatko ho má stále pri sebe a cenovo je skoro rovnako prístupný, video monitor – pre väčšie pohodlie, treba si uvedomiť, že je to veľký pomocník, využijete aj viac než 3 roky, cestovná postieľka, cumlík, fľaška na vodičku, prípadne odsávačka na mliečko – MEDELA je TOP!

Bábätko – Zima:
Oblečenie: body s dlhým rukávom, body na ramienka, svetríky dupačky, pyžamko, 2 ks tenká čiapočka, 1 ks hrubšia čiapočka,, pančucháče – využijú sa, 2 páry ponožiek, 1 hrubé ponožky, teplý overal /najlepšie taký, ktorý zakryje chodidlá, ručičky a má aj kapucu/

Kozmetika: SOS krém od Sophie La Giraffe, modrá indulóna – vždy sa zíde

Bábätko – Leto:
Oblečenie: body s krátkym rukávom, svetrík, dupačky, polodupačky, tenké ponožky, tenká čiapočka,..

Treba si uvedomiť, že dieťatko veľmi rýchlo rastie a je zbytočné sa unáhliť nakúpiť veľa oblečenia jednej veľkosti. Postupne si viete všetko vždy dokúpiť.

Vždy sa dá kúpiť toho omnoho viac, toto je základný zoznam pre rýchlu orientáciu.
Ak potrebujete poradiť, kľudne sa s Vami rada stretnem a pomôžem.
Zuzana

8sep

i -Size – Nová európska norma týkajúca sa autosedačiek.

Nové nariadenie a teda ja norma, ktorými sa musia jednotliví výrobcovia riadiť, je v platnosti.

V prípade autosedačiek ide o normu, nazývanú i- Size ECE R – 129. Norma  rozdeľuje autosedačky podľa výšky dieťatka. Doposiaľ bolo platné rozdelenie autosedačiek podľa hmotnosti dieťatka. Mení sa teda aj kategorizácia autosedačiek.

Dôležité je, aby Vaše dieťatko do veku 15 mesiacov  cestovalo v autosedačke v protismere jazdy. Tento spôsob je považovaný za najbezpečnejší.

Čo  spĺňa i-Size autosedačka?

 • je vybavená systémom Isofix
 • má vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy
 • je určená pre deti od narodenia do 105 cm ( približne do 4 rokov)
 • do 15 mesiacov sa má dieťa pútať proti smeru jazdy
 • spĺňa predpísané crash testy aj pri bočnom náraze
 • vrátane dieťaťa váži maximálne 33 kg

Pri výbere správnej autosedačky Vám radi poradíme. Tešíme sa na Vás!

Váš Tím Babeno:-)

5máj

Čo si mám vziať do pôrodnice?

Blíži sa termín Vášho pôrodu a Vy začínate stresovať?

Otázky ako:
• čo si zbalím do tašky?
• čo ak na niečo zabudnem?
• kam si uložím všetky veci?
• mám si brať aj toaletný papier?
• oblečenie pre bábätko?
• plienky? podložky? odsávačku na mlieko?

3dec

Úrady – čo si musí mamička vybaviť po narodení bábätka

Ako prvé  musí mamička, resp. môže aj otecko vybaviť dieťatku rodný list, ktorý sa vybavuje na príslušnom matričnom úrade v mieste trvalého pobytu mamičky. Je dobré mať niekoľko kópií, ktoré určite následne využijete.

Prihlásenie  dieťatka do zdravotnej poisťovne. Výber poisťovne je samozrejme na rodičoch. Poistné za malinké platí štát. Zdravotný preukaz treba vybaviť najneskôr do 60 dní od narodenia .

Samozrejme dieťa je do vtedy poistené, resp. mamička pri návšteve v zdravotníckom zariadení používa aj pre dieťa svoj preukaz zdravotnej poisťovne.

Je dobré, keď si mamička dohodne pediatra pre svoje dieťa ešte pred pôrodom. Po prepustení z pôrodnice by mal rodič do 24 hodín navštíviť jeho ambulanciu s prepúšťacou správou a dohodnúť si termín prvej návštevy.

PRÍSPEVOK PRI NARODENÍ DIEŤAŤA na 1 dieťa je 829,86 Eur

Príspevok pri narodení dieťaťa sa vypláca jednorazovo a to po splnení náležitostí . Príspevok vypláca štát.

V prvom rade vyplýva tento nárok matke, ktorá dieťa porodila. Samozrejme, sú isté dôvody, kedy si môže nárokovať aj otec dieťaťa.

Oprávnená osoba si podáva písomnú žiadosť na príslušnom úrade práce sociálnych vecí a rodiny.

POZOR! NÁROK ZANIKÁ UPLYNUTÍM 6 MESIACOV OD NARODENIA DIEŤATKA!

Podmienky pre vyplatenie tohto príspevku sú nasledovné:

 • trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky
 • uzavretie dohody s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti
 • žiadne z detí matky nie je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosti rodičov
 • mamička si nenárokovala vyplatenie od iného štátu, pokiaľ sa dieťa narodilo,  v zahraničí
 • príp. ak je mamička maloletá, musí mať súdom priznané rodičovské práva a povinnosti
 • budúca mamička sa musí pravidelne zúčastňovať gynekologických prehliadok až do pôrodu
 • mamička nesmie po pôrode opustiť zdravotnícke zariadenie v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby
 • dieťatko sa musí dožiť 28 dní

Prídavok na dieťa – 23,52 Eur

Prídavok vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu, ale tiež prechodného pobytu oprávnenej osoby. Nárok plynie už v danom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo.

Je možné tiež požiadať o príspevok v sume 11,02 Eur mesačne, ale je potrebné splniť ďalšie podmienky. O tomto Vás bude informovať úrad práce sociálnych vecí a rodiny.

Daňový bonus

Poskytnutie daňového bonusu je upravené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Daňový bonus je nutné si uplatniť u svojho zamestnávateľa.

Tento bonus sa uplatňuje za každé vyživované dieťa žijúce v spoločnej domácnosti.

Nárok si môže uplatniť iba jeden z rodičov. Daňový bonus si môže uplatniť rodič len za mesiace, za ktoré boli splnené zákonné podmienky.

Dôchodkové poistenie a II. pilier

Vybavuje sa v Sociálnej poisťovni pri priehradke nemocenského poistenia. Treba odovzdať rodný list Vášho dieťatka. Potrebujete to aj  kvôli vyplácaniu materských dávok.

Najneskôr v deň skončenia výplaty materskej sa treba prihlásiť na dôchodkové poistenie, v tom prípade za vás poistné bude naďalej platiť štát. Budete k tomu potrebovať tlačivo – Registračný list fyzickej osoby, k tomu treba priložiť kópiu rodného listu dieťaťa a podať  v príslušnej sociálnej poisťovni.

V prípade, ak ste sporiteľom v II. pilieri , štát bude za Vás platiť aj príspevky na starobné dôchodkové sporenie.

Toto si môžete uplatniť aj  v prípade, ak nemáte nárok na materské dávky. Aj v tomto prípade za Vás bude štát poistné na dôchodkové poistenie platiť .

 

2dec

Úrady – čo všetko si budúca mamička musí vybaviť

Žiadosť o materské

Váš gynekológ vypíše tlačivo o nástupe na materskú dovolenku 6 resp. 8 týždňov pred plánovaným pôrodom. Následne toto tlačivo treba odovzdať na Vašej Sociálnej poisťovni, alebo Vášmu poslednému zamestnávateľovi.

Ak ste nezamestnaná, vzťahuje sa na Vás 8 mesačná ochranná lehota, čiže máte nárok na materské  aj v tomto prípade, pokiaľ spĺňate požiadavku nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom a to v trvaní minimálne 270 dní.

Ďalším krokom je prehodnotenie výšky vášho nároku na materské, ktorá v súčasnosti činí 70% denného vymeriavacieho základu .

Prvú materskú dostanete asi v polovici nasledujúceho mesiaca.

 

Chcete dostávať tie najnovšie informácie z nášho obchodíku?